Ojciec Założyciel
Dołączył: 02 Paź 2006
Posty: 508
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Skąd: Saska Kępa
|
być na świeczniku - zajmować eksponowane stanowisko, być kimś na kogo ludzie zwracają uwagę.
Ten zwrot pochodzi z NT, jest użyty w Ewangeliach Św. Mateusza i Św. Łukasza. U Matuesza pojawia się w trakcie kazania na Górze. U Łukasza w trakcie opowieści o Jonaszu. W obu wypadkach Jezusu używa tej samej metafory - mówi o lampie zawieszanej na świeczniku. Lampę można by schować, albo postawić na ziemi, jednak dopiero zawieszona na świeczniku daje najlepszy efekt - oświetla największą powierzchnię. Chrystus mółwi tak do swoich uczniów, przyrównując ich do takich lamp. Jeśli mają dać odpowiednie światło, powinni być na świeczniku, czyli nie bać się "zjąć stanowiska", jeśli naprawdę mają coś do zrobienia. To wyraźny znak, zachęta, do odważnego działania, do działania "na widoku", tak by wszyscy mogli to zobaczyć.
"Nikt nie zapala lampy i nie umieszcza jej w ukryciu ani pod korcem, lecz na świeczniku, aby jej blask widzieli ci, którzy wchodzą. Lampą ciała jest twoje oko. Jeśli twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie rozświetlone.[...] Bacz więc, czy światło, które jest w tobie, nie jest ciemnością." (Łk 11 33-35)To także wyraźne nawiązanie do wynikających z tego "bycia na świeczniku" obowiązków - by całe ciało było czyste, musi być czyste oko. By było zdrowe społeczeństwo, musi być zdrowa władza - można by z tego wysnuć wniosek.
"Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu. Tak więc wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, ktory jest w niebie." (Mt 5, 15-16)
Kazanie na Górze, namalowane w 1911 przez węgierskiego artystę, Pór Bertalana
Post został pochwalony 0 razy
|
|