Ojciec Założyciel
Dołączył: 02 Paź 2006
Posty: 508
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Skąd: Saska Kępa
|
Kontynuując językowy wpływ Kazania na Górze, w trakcie którego Chrystus dał najpełniejszą wykładnię swej nauki, przedstawię dwa kolejne frazeologizmy biblijne.
rzucać perły przed wieprze - oferować komuś niegodnemu prezentów jakieś wspaniałe dary, dawać coś cennego komuś, kto nie jest w stanie tego docenić.
widzieć źdźbło w cudzym oku, a nie widzieć belki we własnym - obraz ludzkiej skłonności do zauważania i wyszydzania wad cudzych, przy jednoczesnym nie zauważaniu własnych.
Obydwa biblizmy pochodzą z tego samego fragmenciku. Oto, jak brzmią w tekście Nowego Testamentu:
"Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, podczas gdy belka tkwi w twoim oku? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata. Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obrociwszy się, nie poszarpały was samych." (Mt, 7 3-6)
To niezwykłe wskazanie. Wskazanie obłudy. Fałszu tych, ktorzy szydzą, lub nawet fałszywie pomagają innym, zajmując się tymi cudzymi "drzazgami" a nie widząc własnych "belek".
To także piękne wezwanie do prawdy. "Najpierw winienem samemu zająć się swoimi wadami, by móc upominać innych" - można by sobie powiedzieć.
Dziwny jest ten nagły obraz psów i świń, według mnie nawoływanie do ostrożności w głoszeniu prawd, w które sami wierzymy, by nie trafiały "w próżnię", by nie marnotrawić sił, które gdzie indziej mogą być potrzebne.
Ale chyba zagalopowałem się w rozważaniach duchowych, przepraszam .
Fresk przedstawiający kazanie na górze, wykonany przez Fra Angelico. Przyznam, że gdy ogladałem go w tym roku w klasztorze San Marco we Florencji, ugięły sie pode mną kolana.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam wszystkich do współtworzenia tego wątku Szczepko
Post został pochwalony 1 raz
|
|